Rodinné úspory nikdy není dobré nechat zbytečně na bankovním účtu, kde jsou jen minimální úroky a dochází k jejich postupnému znehodnocení v důsledku růstu cen. Pakliže se chcete zajistit do budoucna, je nezbytné uvažovat nad nějakou formou investice. Z mnoha důvodů se vyplatí investiční zlato, které se dnes začíná těšit značné popularitě nejen u velkých investorů, ale právě i u obyčejných střadatelů.
Inflace ohrožuje bankovky, na hodnotě zlata se však zpravidla neprojevuje
Hlavním důvodem, proč si vybrat investiční zlato v podobě slitků a mincí, je ochrana peněz před ztrátou jejich kupní síly. Představte si, že každá stokoruna při tříprocentní inflaci bude mít za rok hodnotu pouze 97 Kč. A není vyloučené, že nás čeká mnohem horší období, někteří ekonomové už začínají varovat před ještě vyššími inflačními tlaky. Zlato je oproti inflaci netečné, jeho hodnota bývá i ve špatných dobách na vysoké úrovni, takže ve chvíli, kdy jej nakoupíte a za pár let v případě nouze znovu směníte za peníze, získáte zhruba stejné finanční prostředky, jaké odpovídají dnešku. Navíc lze na různých grafech vysledovat, že hodnota zlata v průběhu posledních let stoupá. Kdo už jej nakoupil dříve, ten na něm mohl poměrně solidně vydělat.
U zlata existuje výjimka z platby DPH
Investiční zlato je výhodné také z hlediska DPH. Zatímco třeba pro stříbro, další ceněnou investiční komoditu, platí povinnost platby DPH ve výši 21 %, zlato je od této daně osvobozeno, tudíž se stává ještě atraktivnější zejména v okamžiku, kdy se rozhodnete jej nakoupit za vyšší sumy peněz.
Zlato je dle odborníka dostupné pro všechny zájemce
Relativně nedávno došlo u investic do zlata k jisté změně. Dříve totiž bylo zlato doménou především velkých a bohatých investorů, kteří je skupovali klidně za miliony korun. Aktuální trendy však ukazují nárůst zájmu u menších a středně movitých investorů. Pavel Trtík, zakladatel renomovaného internetového obchodu zlate-mince.cz, k tomu říká: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“
Díky tomu, že se dají pořídit skutečně malé a lehké zlaté cihličky a mince za pár tisíc korun, je investiční zlato dostupné prakticky pro kohokoliv. Pokud však má posloužit jako důležitá ochrana peněz před inflací a pro zajištění vašich financí do budoucna, je samozřejmě praktické, jestliže do něj investujete více než jen jednotky tisíc korun. Záleží ovšem na vaší aktuální situaci. Pro někoho i malá zlatá cihlička může mít v budoucnu velký význam.
Výběr z tuzemské nabídky zlatých slitků a mincí je rozmanitá
Obliba zlata vzrůstá spolu s tím, jak vznikají nové a nové eshopy. Některé z nich přitom fungují už dlouho, což je třeba příklad zmíněných Zlatých mincí. Tento eshop je totiž v provozu už od roku 2003. V současnosti eshopy a kamenné pobočky nabízejí bohatou škálu produktů. Namátkou lze zmínit třeba švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, jež jsou v porovnání s cihličkami od jiných výrobců levnější. Zde je na místě upozornit, že v Česku se žádné zlaté slitky nevyrábějí, prodejci je sem dovážejí z ciziny, kromě zmíněného Švýcarska například z Německa a Rakouska.
Za pozornost pak určitě stojí rovněž zlaté mince. Považujete-li se za patrioty, jistě rádi investujete do zlatých dukátů, které odkazují na naši historii, protože je na nich vyobrazený panovník Karel IV. Populární jsou ale rovněž mince Wiener Philharmoniker, u nichž panuje velká poptávka nejen mezi investory, ale také u sběratelů.