Free songs
Home / Bydlení / Prodej domů v Olomouci krizí nijak neutrpěl. K mání jsou desítky nemovitostí. Vybírejte!
Prodej domů v Olomouci krizí nijak neutrpěl. K mání jsou desítky nemovitostí. Vybírejte!

Prodej domů v Olomouci krizí nijak neutrpěl. K mání jsou desítky nemovitostí. Vybírejte!

Ze statistik týkajících se prodeje domů v Olomouci lze soudit, že se tohoto segmentu realitního trhu probíhající krize nijak dramaticky nedotkla. Alespoň prozatím a přinejmenším zde, v největším hanáckém městě, k žádným zásadním výkyvům nedošlo. V porovnání s minulými léty se výrazněji nezměnilo množství realizovaných obchodů ani šíře a rozmanitost nabízených nemovitostí. Dokonce ani ceny nijak nevybočily z dlouholetého trendu a rostly srovnatelným tempem jako před nástupem ekonomické recese. Pokud se zaobíráte myšlenkou na koupi domu a z nějakého důvodu vás zaujala právě Olomouc, jistě vás nabídka více než sedmi desítek zdejších nemovitostí, které čekají na nové majitele, uspokojí. Budete si ale vědět při výběru rady? Víte, na co si dát pozor, abyste za svoje peníze dostali takové „zboží“, jaké očekáváte? Ukážeme vám, čeho si při koupi domu všímat především, aby se vám váš sen o vlastním bydlení zbytečně neprodražil.

Prodejem domu celý proces nekončí!

V porovnání s minulostí máte dnes jako vážní zájemci o nemovitost a tedy případní kupující určitou výhodu. Že netušíte jakou? Vážně jste nevěděli, že převodem vlastnických práv a zaplacením dohodnuté částky celá obchodní transakce skončit nemusí? Pokud se vás totiž bývalý vlastník domu pokusil vzít tak trochu „na hůl“ a zatajil vám nějaké závažnější nedostatky, jimiž nemovitost trpí, bude mít nejspíš smůlu. Ze zákona vám totiž ručí za tzv. faktické vady. Buďte rádi. Dům v Olomouci totiž nepořídíte za pár drobných, tak jako na italském venkově, ale zaplatíte za něj několik milionů. Je proto jedině dobře, že je zákon na vaší straně.

Skryté vady odhalí jen zkušené oko

Bývalý majitel vám ručí pouze za tzv. skryté vady. Tedy takové, kterých jste si sami nemohli včas všimnout a které by pravděpodobně ovlivnily vaše rozhodování nebo by vedly k případnému snížení kupní ceny. Jde samozřejmě pouze o nedostatky, které měl dům v okamžiku předání. Patří mezi ně rovněž vady, které se projeví později, ale přímo souvisí se stavem domu v době prodeje. Nelze se pochopitelně domáhat nápravy něčeho, co bylo zcela zjevné a ani toho, co jste zapříčinili sami pozdějším nevhodným užíváním nemovitosti. Skryté vady však obvykle odhalí pouze zkušený člověk.

Na prohlídku jedině se znalcem!

Někoho, kdo se v nemovitostech dobře vyzná a zkušeným okem dům ohodnotí, byste každopádně měli vzít s sebou už na první prohlídku. A to ještě dřív, než o koupi vůbec začnete vážně uvažovat! Přestože je vám zákon do značné míry nakloněn a na případnou reklamaci máte celých 5 let, automaticky to neznamená, že se svých práv vždy domůžete. Je proto jistě lepší nepříjemnostem předcházet a pořídit si dům, který je ve stavu, s nímž jste beze zbytku srozuměni, a vyhovuje vám. Podobných domů je právě v Olomouci dostatek a vybere si i člověk velmi náročný.

Výběr z nabídky domů – Olomouc (1/2021)

Dům Specifikace Užitná plocha Pozemek Cena (mil. Kč)
Starší RD 5+1 s přístavkem 172 m2 570 m2 5,4
RD – novostavba Nízkoenergetický 95 m2 470 m2 6,35
Moderní RD Zastřešená terasa 121 m2 300 m2 7,65
RD (po renovaci) Terasa, bazén 230 m2 535 m2 9,9
Třípodlažní RD 6+1, garáž 25 m2 280 m2 463 m2 13,9

Na co si dát při prohlídce pozor?

Technický stav budovy by měl při vašem rozhodování hrát klíčovou roli. Je pochopitelně důležité, že se vám vyhlédnutý dům zamlouvá, je dostatečně prostorný a cítíte se v něm hned napoprvé příjemně. Ale bez toho, aby byla celá stavba v dobrém a provozuschopném stavu, vám to zřejmě nebude nic platné. Jakékoliv závažnější vady, které neobjevíte včas, mohou vaši radost z nově nabytého domova zkazit. Pokud nemáte k dispozici nikoho, kdo by situaci náležitě zhodnotil, můžete se o to pokusit sami. Čeho byste si měli všímat především?

  • PRASKLINY VE ZDECH – trhliny ve zdech by vás měly znepokojovat především u starších staveb. U nových domů totiž bývají zpravidla způsobeny postupným sedáním do podloží a většinou nepředstavují závažný problém. Starší budova by však už měla být „usazená“ a větší trhliny proto mohou značit problém se statikou! Není tomu tak vždy, ale pokud u starší nemovitosti na trhlinu ve zdivu narazíte, pozvěte si raději statika, který celou věc odborně posoudí.
  • VLHKOST – ta je poměrně častým problémem starších budov, ale nevyhýbá se i některým novostavbám. Hodně vám napoví důkladná prohlídka sklepa. Vlhké „mapy“ na zdech a nejrůznější plísně jsou signálem, že to s vlhkostí není v pořádku. Pomoc odborníka se vám určitě vyplatí. Řekne vám, jak a za vynaložení jakých finančních prostředků se dá podobná vada vyřešit. Snáze se potom rozhodnete, zda nemovitost koupit i s tímto neduhem. Případně můžete zkusit požadovat odpovídající slevu.
  • STŘECHA – bez solidní střechy vám nový domov dlouho nevydrží. Není v nejlepším stavu? Možná to tolik nevadí. Výměna krytiny není příliš drahá, takže byste se s horším stavem střechy třeba i smířili. Horším problémem však mohou být špatné krovy. Trvejte proto na prohlídce půdy, abyste měli šanci zjistit, v jakém stavu je celá střešní konstrukce. Ztrouchnivělé trámy jsou rozhodně špatným znamením!

Skrytou vadou trpí až třetina domů

Chystáte se pořídit si rodinný dům? Pak vás asi příliš nepotěší statistický údaj, který říká, že nějakou skrytou vadou trpí zhruba každá třetí stavba, kterou u nás lidé zakoupí. Nezbývá, než být při prohlídce vytipované nemovitosti maximálně pozorný. Většinou se to vyplatí!

Co myslíte, zvládli byste takovou prohlídku sami? Nebo už předem víte, že to bez odborníka nepůjde?

Nahoru