Free songs
Home / Finance / Zaměřeno na férovou nebankovní půjčku
Zaměřeno na férovou nebankovní půjčku

Zaměřeno na férovou nebankovní půjčku

Aby vám půjčka pomohla a fungovala jako blesková pomoc v době finanční nouze, která vás v žádném případě nedostane do ještě větších problémů, musí být jednoduše férová. Najít ji, není dnes už tak těžké, především díky přísným pravidlům novely zákona o spotřebitelském úvěru. Na co se při výběru nebankovní půjčky zaměřit?

Férovost doložena licencí

Velký třesk zažila oblast nebankovního půjčování v prosinci 2016, protože vešla v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru. Jejím hlavním cílem je vytvořit transparentní trh nebankovního půjčování a dát lidem jistotu, že si půjčí peníze od seriózní firmy. Daří se jí to postupnými kroky.

Novela například ukládá všem poskytovatelům povinnost mít speciální licenci od ČNB, o tu si firmy mohly požádat do 1. 3. 2017. Udělalo to jen necelých 500 firem. Z původního počtu několika set tisíc poskytovatelů je to určitě krok k tomu, že na trhu zůstanou jen poctivé firmy. Novela také ukládá povinnost prokázat kapitál ve výši 20 000 000 Kč a poskytovatel (fyzická osoba) musí mít minimálně středoškolské vzdělání. Více o novele zde.

Jak poznáte seriózního poskytovatele?

V první řadě si u poskytovatele zjistěte, jestli má požádáno o licenci. Uděláte to snadno na webu – podívejte se do registru na webových stránkách ČNB. Dále si projděte nabídku a soustřeďte se na poplatky. Musí vám být zcela jasné, kolik peněz navíc vás bude půjčka do výplaty stát. Pokud máte pochybnosti, kontaktujte společnost a nechte si vše vysvětlit. Zaměřte se také na podmínky půjčky, zkontrolujte datum splatnosti, musíte mít jistotu, že v daném termínu peníze vrátíte.

Pozor na to, protože rychlé půjčky mají splatnost v řádech dní. Nastavte si ji raději delší, třeba i na úkor vyššího poplatku, ať máte časovou rezervu. Počítejte i s tím, že převod peněz může trvat až 3 dny. A co je vůbec nejlepší? Když si půjčujete vůbec poprvé, hledejte nabídku zdarma. Například u Via SMS s.r.o. si půjčíte bez poplatků až 8000 Kč na 30 dní.

 

Nahoru